Skip to content Skip to footer

BATERIE KUCHENNE – co warto wiedzieć przed jej wyborem / LAVEO

Jak wszystko co wybieramy do naszego domu czy mieszkania, również bateria kuchenna ma się nam przede wszystkim podobać. O zakupie konkretnego modelu decydujemy głównie na podstawie tego czy pasuje on do wystroju wnętrza, jak również kierujemy się dotychczasowymi przyzwyczajeniami. Jeśli już chcemy wymienić kran na inny, warto poznać wszystkie funkcjonalności jakie może on nam dać. Bazowego podziału baterii kuchennych dokonujemy na podstawie sposobu montażu. Najczęściej wybieraną baterią jest model stojący, który montujemy albo w fabrycznie wyciętym otworze zlewu albo w blacie kuchennym. Druga opcja to bateria ścienna którą z reguły kupuje się ze względu na specyfikę instalacji hydraulicznej, który umożliwia tylko ten sposób montażu i nie chcemy jej przerabiać.

Rodzaje wylewek

Wylewki w pierwszej kolejności podzielić możemy ze względu na ich kształt. Określane są one literami które przypominają je z wyglądu. W wersji stojącej mamy krany z wylewkami typu U, L i F, baterie ścienne wyposażone są w wylewki S lub C. Jaki typ wybierzemy to wyłącznie kwestia gustu, ważną sprawą jest jednak aby przymierzyć wybrany kran do zlewu z jakim chcemy go zestawić tak aby przy codziennych czynnościach komfortowo z niego korzystać.

Funkcjonalność

Podstawową funkcjonalnością na jaką zwracają uwagę jego użytkownicy jest możliwość zmiany rodzaju strumienia wody. Podstawowy to strumień stały odpowiedni np. do nalewania wody do garnka.

Dodatkową funkcjonalnością będzie zmiana strumienia na deszczowy który idealny będzie do umycia owoców i warzyw.

Przełącznik znajduje się najczęściej na końcu wylewki.

Wylewki baterii kuchennych mogą być wyciągane, elastyczne lub oplecione specjalną sprężyną. Każda z tych wersji zwiększa zasięg wylewki przez co staje się ona wygodniejsza w użytkowaniu. Wyjątkowym rodzajem baterii który powstał z myślą o zlewozmywakach usytuowanych pod oknem są modele składane. Ich wylewkę możemy schować do komory zlewozmywaka co umożliwi nam otworzenie okna na oścież.

Ekologia

Baterie zlewozmywakowe mogą w wyraźny sposób wpływać na oszczędność wody. Przyczyniają się do tego aeratory Neoperl, zadaniem którego jest zwiększenie objętości strumienia przez jego napowietrzenie, dzięki czemu zużywamy mniej wody. Ważnym elementem jest też klasa przepływu, im jest niższa tym więcej wody oszczędzamy.
Oszczędzając zużycie wody, ograniczamy wysokość rachunków.
Inny rodzaj oszczędności uzyskamy stosując baterie z możliwością podłączenia filtra do wody.
Czystą, wolną od zanieczyszczeń i bakterii wodę możemy pić prosto z kranu.

Cech dodatkowe

Po za wyżej wymienionymi cechami, wybierając baterię kuchenną warto zwrócić uwagę na :
Łatwy montaż – niewymagających dodatkowych narzędzi
Stal nierdzewna jako materiał wykonania – umożliwia czyszczenie bardziej inwazyjnymi środkami
System antykamień – umożliwiający wykruszenie wapiennego osadu dłonią
Możliwość regulacji konta wypływu wody- dostosowanie strumienia do krzywizny zlewozmywaka.