Skip to content Skip to footer

JAK WYBRAĆ I ZABUDOWAĆ STELAŻ PODTYNKOWY WC? / Cersanit

Stelaże podtynkowe zapewniają łatwy i bezinwazyjny montaż podwieszanego WC. Jest to opcja dzisiaj najczęściej wybierana do wnętrz nowoczesnych. Taka toaleta prezentuje się bardzo estetycznie, elementem widocznym jest tylko misa, całość zajmuje zatem zdecydowanie mniej miejsca, niż przy modelach tradycyjnych. Stelaż podtynkowy umożliwia montaż spłuczki i toalety na dowolnej wysokości, co jest jego dodatkowym atutem. Występuje w kilku wariantach, które wybieramy z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, ale też materiały na ścianie.

Stelaże do zabudowy lekkiej i ciężkiej

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, dowiedz się, z jakiego materiału wykonane są ściany w Twojej łazience. Na ścianie gipsowo-kartonowej montujemy stelaż do zabudowy lekkiej. Jego konstrukcja jest prosta, a montaż szybki i bezproblemowy. Posiada specjalne wsporniki, dzięki których jego mocowanie na ścianie jest jeszcze łatwiejsze. Taki stelaż dodatkowo można obudować płytą wodoodporną. Przy ścianach murowanych stosuje się stelaże do zabudowy ciężkiej. Ich montaż jest trudniejszy i zajmuje więcej czasu. Kiedy już zostanie przymocowany, konieczne jest wykonanie obmurówki oraz nałożenie tynku.

Wymiary stelaży podtynkowych

Stelaże podtynkowe mają stosunkowo niewielkie rozmiary i zajmują małą mało miejsca. Różnią się jednak wymiarami, co należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego modelu. Musisz wiedzieć, ile miejsca na konkretnej ścianie może zajmować WC, co jest uzależnione od projektu łazienki i wielkości pomieszczenia. Szerokość stelaża to zazwyczaj ok. 35-50 cm. Długość stelaża jest z kolei w wielu przypadkach regulowana, co znacznie ułatwia jego dostosowanie do konkretnej misy WC oraz wysokość, na której chcemy ją zamontować. Stelaże występują jednak w dwóch wariantach, jeśli chodzi o ich wysokość. Niskie umożliwiają montaż przycisku spłukiwania zarówno w pionie, jak i w poziomie. Istnieje jednak ryzyko, że otwarta deska sedesowa będzie go zasłaniała. Wysokie stelaże stwarzają większą swobodę na mocowania spłuczki. Przy wyborze zwróć ponadto uwagę na pojemność spłuczki, która wynosić może od 3 do 9 l.

 

Stelaże
podtynkowe wc